logotyp Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

grafika przedstawia czarno-biały niesymetryczny napis

Informacje o Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 jest programem uchwalonym na lata 2021-2025 przez Radę Ministrów w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy.

Program jest realizowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, przy zaangażowaniu Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki i Narodowego Centrum Kultury, oraz we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki jako Operatora Priorytetu 3.

Priorytet 3: Zakup nowości wydawniczych do placówek wychowania przedszkolnego, bibliotek szkolnych i pedagogicznych

Priorytet 3 skierowany jest do placówek wychowania przedszkolnego, szkół podstawowych i ponadpodstawowych, szkół działających w ramach Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą oraz bibliotek pedagogicznych. Otrzymane środki finansowe w ramach Priorytetu 3 będą przeznaczone na:

• zakup nowości wydawniczych do placówek wychowania przedszkolnego, bibliotek szkolnych i bibliotek pedagogicznych,
  • zakup wyposażenia do bibliotek szkolnych i pedagogicznych sprzętu komputerowego i oprogramowania,
  • realizację działań promujących czytelnictwo (w tym zakup nagród dla uczniów biorących udział w akcjach promujących czytelnictwo).

Operator Priorytetu – Ministerstwo Edukacji i Nauki

Wszystkie informacje na temat Priorytetu można uzyskać w Departamencie Programów Nauczania i Podręczników MEiN - sekretariat.DPNP@mein.gov.pl

Źródło: https://www.gov.pl/web/kultura/narodowy-program-rozwoju-czytelnictwa

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa realizowany przez Szkołę Podstawową
w Szczurowej wchodzącą w skład Zespołu Szkół w Szczurowej

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa otrzymano łącznie 15 000 zł. Środki finansowe zostały odpowiednio przeznaczone na: 13 000 zł zakup nowości wydawniczych, w tym lektur dla kl. I-VIII oraz 2000 zł – zakup nagród książkowych dla uczniów biorących udział w konkursach czytelniczych.

Łącznie zakupiono 608 książek dla dzieci i młodzieży, które wzbogaciły szkolny księgozbiór. Są to pozycje o tematyce: przygodowej, historycznej, fantastycznej, detektywistycznej oraz popularnonaukowej. Zakupiono również bajki, baśnie, a także lektury szkolne.

W ramach realizacji projektu rozpoznano potrzeby czytelnicze wśród uczniów i rodziców poprzez przygotowanie ankiety czytelniczej. Proponowaną listę nowości skonsultowano z Radą Rodziców, Samorządem Uczniowskim Szkoły Podstawowej w Szczurowej oraz kierownikiem Gminnej Biblioteki Publicznej w Szczurowej.

W okresie od września 2022 roku do stycznia 2023 roku przeprowadzono część zaplanowanych działań, między innymi:

• akcję czytelniczą „Wkręceni w czytanie”: czytanie książek zakupionych w ramach NPRCz, wykonywanie projektów okładek książek, ilustracji do nich oraz zakładek,
  • akcję „Podziel się książką”: zebrano książki, które następnie przekazano przedszkolakom z Ochronki Sióstr Służebniczek-Przedszkole Niepubliczne
    w Szczurowej,
  • Bajkowy bal przedszkolaków: zajęcia czytelnicze połączone z grami i zabawami muzyczno-ruchowymi w Oddziale przedszkolnym w Szczurowej
  • ·gazetek i wystaw czytelniczych,
  • ·prezentację dotyczącą znaczenia czytelnictwa w rozwoju dzieci oraz młodzieży,
  • ·projekty czytelnicze w kl. I-VIII,
  • ·konkursy: Jesienne drzewo czytelnicze  kl. IV-VIII, Bohaterowie książek  kl. I.

W II półroczu roku szkolnego 2022/2023 kontynuowana będzie realizacja projektu i podejmie się dalsze działania promujące czytelnictwo.