Wyjątkowa lekcja języka ukraińskiego

Utworzono dnia 28.02.2023

20 lutego dwie uczennice klasy VII, Inna i Sofia, gościły w Oddziale Przedszkolnym w Zespole Szkół w Szczurowej. Dziewczęta pochodzą z Ukrainy, przybyły do Polski z powodu wojny, która dotknęła je bardzo silnie. W marcu ubiegłego roku z powodzeniem podjęły naukę w naszej szkole.

Przedszkolaki miały okazję uczestniczyć w bardzo ciekawych zajęciach czytelniczo-plastycznych przygotowanych przez uczennice z Ukrainy. W ramach realizacji działań kulturalnych i promocji czytelnictwa zorganizowano głośne czytanie, tym razem szczególne, bo w języku ukraińskim.

„Czytanie książek to najlepsza zabawa, jaką sobie ludzie wymyślili” – napisała kiedyś Wisława Szymborska. Moc oddziaływania literatury korzystnie wpływa nie tylko na dziecko, ale także na osobę, która czyta. Maluchy wysłuchały dwóch ukraińskich bajek ludowych pt.: „Rzepka” i „Ivasyk-Telesyk”. Lektura została odczytana z podziałem na role. Mali czytelnicy usłyszeli melodyjny i harmonijny język ukraiński, który wywołał uśmiech na ich twarzach. Odczytywanie znanych ukraińskich utworów umilały piosenki.

Dla najmłodszych uczniów z Oddziału Przedszkolnego był to pierwszy kontakt z uczennicami z Ukrainy. Dzieci zaprezentowały się z jak najlepszej strony, biorąc aktywny udział w pogadance dotyczącej morałów z bajek oraz jako niesamowici słuchacze aktywnie prowadzili rozmowę o perypetiach postaci z utworów. Maluchy obejrzały mnóstwo bogato ilustrowanych ukraińskich książeczek, dowiedziały się dzięki temu, co czytają ich rówieśnicy z Ukrainy. Bezbłędnie nauczyły się podstawowych zwrotów w języku ukraińskim. W trakcie wydarzenia, ku uciesze uczestników, odbyły się także zajęcia z nauki pisania cyrylicą. Młode lektorki bardzo szybko nawiązały z podopiecznymi serdeczną więź.

Inna i Sofia czytały bajki w swoim języku ojczystym- pięknie i z ogromnym zaangażowaniem. Ukraińskie bajki ludowe dały im namiastkę domu i pozwoliły ciekawie spędzić czas. Inspirująca podróż do Łucka, skąd pochodzą nasze uczennice, okazała się wyjątkową lekcją języka ukraińskiego.

Marzena Borowiec

Wyjątkowa lekcja języka ukraińskiego