W dniach 26.10-27.10.2022 r. w ramach programu „Poznaj Polskę” uczniowie klas: 6a, 7 i 8a zagościli w Bieszczadach.
Na trasie najważniejszymi punktami zwiedzania były: Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce. Znajduje się ono na terenie najstarszej na świecie nadal działającej kopalni ropy naftowej. Pośrodku kopalni stoi kamienny obelisk ustawiony przez Ignacego Łukasiewicza w 1872 r. na pamiątkę powstania tego miejsca. W muzeum zachowały się dwa oryginalne szyby naftowe z XIX wieku o imionach „Franek”
i „Janina”. Cały obszar zajmuje 20 hektarów.
Kolejnym punktem wycieczki była miejscowość Komańcza. Stojący tu klasztor sióstr Nazaretanek, zasłynął jako miejsce uwięzienia błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego przez władze komunistyczne. Z myślą o przybywających tutaj, z pietyzmem został urządzony Pokój Pamięci kardynała, upamiętniający jego internowanie w latach 1955–1956 oraz dzieło, które tu się zrodziło z poczucia jego odpowiedzialności za Kościół
w Polsce i naród: Jasnogórskie Śluby Narodu i Wielka Nowenna Tysiąclecia, przygotowujące ojczyznę do obchodów Tysiąclecia Chrztu Polski.
Po tak wyczerpującym i udanym dniu uczniowie wraz z opiekunami udali się na nocleg i posiłek do hotelu ”Tarnica”.
Kolejny dzień wycieczki był również pełny wrażeń. Uczniowie dowiedzieli się, że zapora na Jeziorze Solińskim jest najwyższą, a także największą budowlą hydrotechniczną w Polsce. Ma prawie 82 m wysokości i 664 m długości. Była jedną z najpoważniejszych inwestycji XX w. Jej budowa trwała dziewięć lat, oddano ją do eksploatacji w lipcu 1968 r. Dzięki budowie tamy powstał ogromny, sztuczny zbiornik wodny – Jezioro Solińskie, mający powierzchnię 22 m2. Powstało ono na terenie kilkunastu, wysiedlonych wcześniej wsi. Zapora i zalew stanowią obecnie jedną z głównych atrakcji turystycznych regionu.
Ostatnim obiektem na trasie zwiedzania był Ośrodek Rehabilitacyjno-Wypoczynkowy Caritas w Myczkowcach. Na terenie kompleksu uczniowie zobaczyli:
- Ogród Biblijny, który jest nie tylko sposobem upiększenia otoczenia roślinnością Bliskiego Wschodu, ale przede wszystkim stanowi specyficzny zapis teologii Biblijnej. Jednocześnie zawiera, także przemyślaną i uporządkowaną katechezę o biblijnej historii zbawienia.
- Park Miniatur, gdzie odnajdujemy 140 makiet najstarszych drewnianych kościołów z terenów południowo- wschodniej Polski, a także Słowacji i Ukrainy.
- Ekspozycja trwale zachowanych gatunków zwierząt z terenów Bieszczad.
- Mini Zoo- można w nim obejrzeć: jelenie, daniele, kozy afrykańskie, kozy kameruńskie, lamy, kucyki, ptaki przydomowe, papugi.
Uczestnikom wycieczki dopisała piękna, słoneczno-jesienną pogoda.
Późnym wieczorem uczniowie zmęczeni, ale w dobrych humorach, szczęśliwie powrócili do Szczurowej.
Karolina Góra