WYCIECZKA DO ZAKOPANEGO

Utworzono dnia 25.10.2022

19 października 2022 roku uczniowie z klas I-III wraz z nauczycielkami: Dorotą Gargul, Elżbietą Grzesik-Oleksyk, Bożeną Łuciów i Beatą Czachurską-Hełpą wzięli udział w wycieczce do Zakopanego. Wycieczka została zorganizowana w ramach przedsięwzięcia Ministerstwa Edukacji i Nauki pod nazwą „Poznaj Polskę”, stąd większa część kosztów została zrefundowana właśnie przez tę instytucję.

Korzystając ze sprzyjających warunków pogodowych uczestnicy na początku przemierzyli Dolinę Strążyską, jedną z reglowych dolin tatrzańskich. W czasie wędrówki przewodnik zaznajamiał uczniów z warunkami panującymi w górach, światem roślinnym i zwierzęcym poszczególnych pięter gór. Zachwyt dzieci wzbudziła potężna północna ściana Giewontu, zwanego Śpiącym Rycerzem. Po odpoczynku i posiłku na Polanie Strążyskiej uczniowie zaopatrzeni w regionalne pamiątki i osypki pełni sił powrócili na parking.

Kolejnym punktem programu było zwiedzanie jedynego na świecie muzeum biograficznego Karola Szymanowskiego, które mieści się w zakopiańskiej willi Atma. Ten największy po Fryderyku Chopinie polski kompozytor od wczesnej młodości chętnie przebywał w Zakopanem, a pod koniec życia zamieszkał na stałe w willi przy ulicy Kasprusie. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali informacji o życiu i twórczości kompozytora, a także oglądali zachowane po nim rzeczy osobiste, w tym rekonstrukcję gabinetu Karola Szymanowskiego.

W programie wycieczki nie mogło zabraknąć pobytu przy najbardziej znanym obiekcie sportowym w Zakopanem – Wielkiej Krokwi, czyli największej skoczni narciarskiej w Polsce.

Późnym wieczorem uczniowie zmęczeni, ale w dobrych humorach szczęśliwie powrócili do swoich domów.

Dorota Gargul

Wycieczka do Zakopanego