Utworzono dnia 24.10.2022

W dniach 24-25 października uczniowie z klas IV a, IV b, V b i VI a przebywali na dwudniowej wycieczce we Wrocławiu. Wyjazd możliwy był dzięki dofinansowaniu otrzymanemu w ramach programu „Poznaj Polskę”.

Zwiedzanie Wrocławia uczniowie rozpoczęli od obejrzenia „Panoramy Racławickiej” w Muzeum Narodowym. Olbrzymie płótno, przedstawiające zwycięstwo gen. Tadeusza Kościuszki nad Rosjanami na polach racławickich, znajduje się we wrocławskiej Rotundzie. Obraz jest dziełem wielu malarzy, a został wykonany pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka. Pierwotnie „Panoramę” wystawiano we Lwowie, na Dolnym Śląsku znalazła się na skutek zawirowań wojennych. Podobnie jak kiedyś, dzisiaj również robi ogromne wrażenie na oglądających.

Następnym punktem na trasie zwiedzania był zespół historycznego centrum Wrocławia, w tym Ostrów Tumski – najstarsza część miasta z katedrą św. Jana Chrzciciela, kościołem św. Krzyża oraz kościołem św. Marcina. Z Ostrowa Tumskiego grupa przeniosła się na Stare Miasto, na otoczony kolorowymi kamienicami średniowieczny rynek z przepięknym XIII-wiecznym gotyckim ratuszem pośrodku. Z  osobliwości rynku z pewnością wart zapamiętania okazał się XVI-wieczny zegar, umieszczony na wschodniej fasadzie ratusza, który dawniej wskazywał mieszkańcom Wrocławia fazy księżyca.

W pierwszym dniu wycieczki grupa wybrała się jeszcze na wieczorny spacer do Sky Tower. To najwyższy budynek we Wrocławiu (212 m), uznawany również za jeden z najwyższych w Polsce. Chętni mieli możliwość wyjechania na 49. piętno wieżowca, gdzie znajduje się punkt widokowy i podziwiania stamtąd panoramy Wrocławia po zmroku.

W kolejnym dniu pobytu we Wrocławiu uczniowie odwiedzili centrum wiedzy o wodzie. Pochodzenie wody na Ziemi, podróż batyskafem, najsłynniejsze statki zatopione w morzach i oceanach, mieszkańcy głębin, a także dla zmęczonych strefa relaksu – wszystko to czekało na nas w Hydropolis. Nowoczesne, interaktywne centrum tematycznie poświęcone wodzie powstało we Wrocławiu w 2015 roku i każdego dnia przyciąga wielu turystów. Po południu dzieci zwiedziły jeszcze Halę Stulecia oraz Muzeum Sztuki Współczesnej, gdzie zgromadzone zostały, m.in. obrazy Jerzego Nowosielskiego i słynne tkaniny Magdaleny Abakanowicz.

Wielką atrakcją dla wszystkich we Wrocławiu z pewnością były krasnale – miniaturowe figurki rozmieszczone w różnych zakątkach miasta, najwięcej na Starym Mieście. Ostatnim punktem wrocławskiej wyprawy było rozstrzygniecie ogłoszonego w pierwszym dniu konkursu: kto odnajdzie i uwieczni na fotografii największą liczbę krasnali. Wyłonienie zwycięzców i przyznanie nagród miało miejsce już w drodze powrotnej do domu.

Przez cały czas pobytu w stolicy Dolnego Śląska towarzyszyła nam piękna, słoneczna pogoda. W dwudniowej wyprawie wzięło udział 44 uczniów.

Dorota Bieniek-Przepiórka

Wycieczka do Wrocławia kl. IV-VI w ramach programu "Poznaj Polskę" - 24.10.-25.10.2022 r.

Utworzono dnia 24.10.2022, 18:16