W dniach 14-15 listopada 2022 roku uczniowie klasy Va, VIb, VIIIa i VIIIb uczestniczyli w wycieczce do Warszawy w ramach projektu Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”. Zwiedzili najważniejsze obiekty i zabytki Warszawy, poznali historię Polski i jej stolicy, a także uświadomili sobie osiągnięcia polskiej nauki.
Pierwszy dzień wycieczki rozpoczęli od zwiedzania Muzeum Ziemi – podziwiali między innymi bogate kolekcje minerałów i skał, meteorytów, kopalnej flory i fauny, a także kolekcje bursztynu bałtyckiego. Uczniowie z dużym zainteresowaniem słuchali wykładu i oglądali muzealne wystawy.
Po południu razem z miejscowym przewodnikiem zwiedzali historyczny zespół miasta z Traktem Królewskim – zobaczyli najstarsze, zabytkowe fragmenty Warszawy uznane rozporządzeniem Prezydenta RP za Pomnik Historii. Mieli możliwość podziwiania piękna stolicy o zmroku.
Niewątpliwie jednak najważniejszym punktem pierwszego dnia była wizyta w gmachu polskiego Sejmu. Uczniowie z zaciekawieniem obejrzeli makietę współczesnego kompleksu budynków sejmowych, a na galerii Sali Posiedzeń Sejmu wysłuchali krótkiej prelekcji dotyczącej historii i współczesności polskiego parlamentaryzmu. Na pewno poczuli niezwykłą atmosferę tego miejsca.
Drugi dzień rozpoczął się edukacyjnymi zabawami w Centrum Nauki Kopernik, w którym uczniowie poznawali prawa nauki poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. Mogli doświadczyć różnych zjawisk fizycznych i na własnej skórze przekonać się, jak bardzo fascynująca może być nauka.
Kolejne punkty wycieczki to spacer po Łazienkach Królewskich i zwiedzanie Wilanowa. Zwiedzający dowiedzieli się, że Łazienki Królewskie to zespół pałacowo-ogrodowy założony w XVIII wieku przez Stanisława Augusta Poniatowskiego. Oprócz budynków, pawilonów oraz wolnostojących rzeźb uczniowie podziwiali piękne ogrody oraz prawie oswojone gołębie, pawie
i wiewiórki.
W Wilanowie z kolei zobaczyli jeden z najcenniejszych zabytków polskiego baroku – Pałac, historyczną rezydencję króla Jana III Sobieskiego z końca XVII wieku. Uwagę uczniów zwróciły otaczające Pałac wspaniałe zabytkowe parki i ogrody, a w szczególności przepiękny Ogród Różany.
Wycieczka do Warszawy przyczyniła się nie tylko do poszerzenia wiedzy z zakresu historii, dziedzictwa kulturowego i osiągnięć nauki, ale również stała się okazją do aktywnego wypoczynku i integracji przy wspólnym spędzaniu czasu. Uczniowie zmęczeni, ale uśmiechnięci i zadowoleni (nie przestraszyli się nawet korka na autostradzie) powrócili do Szczurowej.
Kierownik wycieczki
Lucyna Gut