Wycieczka do Sandomierza

Utworzono dnia 25.10.2021

Dnia 21.10. 2021r. uczniowie klas: 4b,5a,5b,6 wraz z opiekunami panią Lucyną Gut, panią Beatą Rosą i panią Karoliną Góra udali się na krajoznawczą wycieczkę do Sandomierza. Po drodze zwiedzili także zabytkowe ruiny zamku w miejscowości Ujazd.

Krzyżtopór to ruiny powstałej w latach 1627–1644 rezydencji pałacowej otoczonej fortyfikacjami bastionowymi położonej w miejscowości Ujazd w województwie świętokrzyskim. Była to największa budowla pałacowa w Europie przed powstaniem Wersalu. Od 2018 ma status pomnika historii.

Po dotarciu do Sandomierza wraz panią przewodnik uczniowie przeszli po Wąwozie Królowej Jadwigi.

Wąwóz Świętej Królowej Jadwigi w Sandomierzu to około półkilometrowy wąwóz lessowy położony w południowo-zachodniej części miasta między ulicami Staromiejską a Królowej Jadwigi. Maksymalna wysokość u jego wylotu wynosi ponad 10 m. W bezpośrednim sąsiedztwie wąwozu przebiega Małopolska Droga św. Jakuba.

Udając się w kierunku śródmieścia grupa zwiedziła najstarszy  dominikański kościół p.w. św. Jakuba Apostoła z pozostałościami klasztoru, który istnieje od blisko 800 lat.

Kolejnym punktem zwiedzania była Zbrojownia, gdzie poznali dokładną historię założenia miasta i mogli przymierzyć repliki zbroi rycerskich oraz innych strojów.

Zbrojownia rycerska w Sandomierzu - to jedno z najbardziej niesamowitych miejsc Sandomierza. Tuż przy rynku swoją siedzibę ma Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. W zbrojowni w Sandomierzu można zobaczyć, a co najważniejsze i najciekawsze przymierzyć zbroje rycerskie, własnoręcznie wziąć miecz, kuszę, halabardę. Dziewczęta mogą na chwilę poczuć się jak renesansowe czy barokowe księżniczki.

Następnie uczniowie przeszli Podziemną Trasą Turystyczną miasta Sandomierz, która liczy około 500 metrów.

Podziemna Trasa Turystyczna w Sandomierzu to połączony w trasę turystyczną zespół dawnych miejskich piwnic i składów, znajdujący się w Sandomierzu. Wejście do podziemi znajduje się przy Rynku 10, natomiast wyjście w budynku sandomierskiego Ratusza. Sandomierska trasa została udostępniona zwiedzającym w 1977 roku.

Po zakupieniu drobnych pamiątek uczestnicy wycieczki udali się w drogę powrotną do Szczurowej, gdzie bezpiecznie powrócili  o godzinie 18.00.

Karolina Góra

Wycieczka do Sandomierza