We wtorek 25.04.2023 r. uczniowie klas: 8a, 8b, 7 odbyli tematyczną wycieczkę do KL Muzeum Auschwitz-Birkenau – niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego
w Oświęcimu.
Konzentrationslager Auschwitz, w szczególności KL Auschwitz I, KL Birkenau i KL Monowitz to zespół niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i obozu zagłady, działających w latach 1940–1945 w Oświęcimiu i pobliskich miejscowościach, symbol Zagłady Żydów, Polaków i innych narodów nazywany też „fabryką śmierci”.
Bezpośrednim powodem utworzenia obozu była powiększająca się liczba aresztowanych masowo Polaków i przepełnienie istniejących więzień. Pierwszy transport Polaków dotarł do KL Auschwitz 14 czerwca 1940 r. z więzienia w Tarnowie. Początkowo miał to być kolejny z obozów koncentracyjnych, tworzonych przez nazistów już od początku lat trzydziestych. Funkcję tę Auschwitz spełniał przez cały okres swego istnienia, także gdy - od 1942 r. - stał się równocześnie jednym z ośrodków „Endlösung der Judenfrage” (ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej) - nazistowskiego planu wymordowania Żydów zamieszkujących okupowane przez III Rzeszę tereny.
Podczas tej niezwykłej, żywej lekcji historii pod opieką przewodnika uczestnicy mogli obejrzeć:
Auschwitz I – Brama „Arbeit Macht Frei”, plac apelowy, bloki z wystawami stałymi m.in. tematyka rejestracji i egzystencji więźniów, zagadnienia związane z mieniem ofiar, cela śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbego, komora gazowa i krematorium. Auschwitz II Birkenau – m.in. Brama Śmierci, baraki mieszkalne i sanitarne, rampa wyładowcza, ruiny komór gazowych i krematoriów.
Około godziny 18 uczniowie wraz z opiekunami bezpiecznie powrócili do Szczurowej.
Karolina Góra