Narodowe Czytanie, to wydarzenie, które na stałe wpisało się w ogólnopolski kalendarz najważniejszych imprez kulturalnych promujących czytelnictwo. Zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta Rzeczypospolitej akcja publicznej lektury największych polskich dzieł literackich, z roku na rok gromadzi coraz szersze rzesze uczestników. Lekturą tegorocznej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania był dramat Gabrieli Zapolskiej „Moralność pani Dulskiej".
Utwór ten, bardzo szybko stał się popularny i zyskał miano jednego z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Dzieło cechuje komizm i gorzka ironia, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna. Najważniejsze jest jednak uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło.
6 września br. uczniowie klasy VIIIc na zaproszenie pani Teresy Klamki, kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Szczurowej, wzięli udział w polskiej akcji społecznej pod hasłem „Narodowe Czytanie”. Podczas spotkania na dziedzińcu dworku Kępińskich, w otoczeniu historycznych drzew czytali „Moralność pani Dulskiej”.
Najpierw pani kierownik przekazała uczestnikom informacje na temat historii Narodowego Czytania, genezy utworu, a także przybliżyła treść dramatu. Następnie rozpoczęto czytanie wybranych fragmentów „Moralności pani Dulskiej”. W tytułową postać wcieliła się uczennica Natalia Białoń, a jej siostra Oliwia pięknie odczytała kwestie Hanki, służącej pani Dulskiej. Julia Łoboda i Emilia Kukiełka to odtwórczynie ról dwóch sióstr: Hesi i Meli. W roli Zbyszka wystąpił Kacper Babicz, a pana Dulskiego zagrał Wiktor Caban.
W dalszej części spotkania ósmoklasiści poznali zasady korzystania z biblioteki publicznej, a także strukturę i ustawienie zbiorów. Próbowali swoich sił w posługiwaniu się katalogiem księgozbioru dostępnym online.
Na zakończenie uczniowie zostali zaproszeni do częstego odwiedzania biblioteki i zachęceni do korzystania z jej oferty.
Małgorzata Tracz