Talenty trzeba rozwijać…

Utworzono dnia 25.06.2021

Troje uczniów z klasy 4b wzięło udział w Wojewódzkim Konkursie Literackim „Piękno Małopolski – słowem opisane” zainicjowanym przez Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu – Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego, pod Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Małopolskiego.

Małopolska – nasza „mała Ojczyzna” – to jeden z najpiękniejszych i niepowtarzalnych regionów w Polsce. (…) Tu tworzyli i mieszkali laureaci Literackiej Nagrody Nobla: Wisława Szymborska i Czesław Miłosz, a wcześniej z Krakowem związany był jeszcze jeden polski noblista – Władysław Stanisław Reymont. (…) Niechaj refleksja nad tym pięknem – wyrażona językiem poezji i prozy – jeszcze bardziej poszerzy wyobraźnię, wrażliwość
i empatię uczestników Konkursu w procesie odczuwania bogactwa duchowego innego człowieka, a przy okazji w odkrywaniu tego, co nie odkryte – w sobie samym.

Tak pisali organizatorzy Konkursu, w którym mogli wziąć udział dzieci, młodzież i osoby dorosłe z terenu województwa małopolskiego i podjąć się napisania wiersza lub/i prozy, sławiąc w ten literacki sposób piękno Małopolski – jej zabytków, niezwykłych miejsc, pejzaży, a także mieszkających tu ludzi.

I tego trudnego zadania podjęli się: Kamila Hebda, Milena Jastrzembska i Mikołaj Domagała. Kamila stworzyła piękny wiersz, Mikołaj wiersz i prozę – interesujące opowiadanie o Strzelcach Małych, a Milena wymyśliła niezwykłą legendę o Dołędze. Wykazali się wrażliwością na piękno swojej „małej Ojczyzny”, podzielili się osobistymi przemyśleniami na temat tego piękna w formie artystycznego przekazu oraz wyrazili własne myśli słowem pisanym. Nie wygrali, ale zwyciężyli. Rozwinęli swoje literackie umiejętności, swoje artystyczne talenty. Poszerzyli wiedzę na temat Małopolski, jej przyrody, architektury, folkloru, obyczajów i legend. Udowodnili swój lokalny patriotyzm.

Gratulujemy odwagi i artystycznych ambicji!

Nauczyciel języka polskiego
Lucyny Gut