Świętowaliśmy odzyskanie niepodległości

Utworzono dnia 11.11.2022

Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości to najważniejsze polskie święto patriotyczne.  W tym roku 104. rocznica wyzwolenia kraju spod zaborów stała się dla nas okazją do przypomnienia lokalnej historii. Wiek XIX i początek XX w. to czas niestrudzonych działań Polaków zmierzających do wyzwolenia ojczyzny. Skomplikowane losy narodu polskiego stały się także udziałem mieszkańców Powiśla. Wielkie nadzieje, kolejne powstania i ich klęski, a wreszcie zwycięstwo – we wszystkich najważniejszych zdarzeniach tamtych czasów uczestniczyli mieszkańcy Szczurowej i okolic.

10 listopada br.  w czasie szkolnej  akademii wspominaliśmy ważne wydarzenia i ludzi z naszych terenów, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości. Wśród nich Mariannę i Aleksandra Guntherów, Ignacego Sewera Maciejowskiego, Jędrzeja Cierniaka, Kazimierza Tumidajskiego, a także niezwykle istotną rolę dworu w Dołędze w pielęgnowaniu polskości i postaw patriotycznych. Hasłem przewodnim szkolnej uroczystości stało się powiedzenie Wincentego Witosa „Nie ma sprawy ważniejszej niż Polska”.

Apel z okazji Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości przygotowali uczniowie  szkoły podstawowej oraz młodzież ze szkoły branżowej pod kierunkiem nauczycieli: Jolanty Łobody, Doroty Bieniek-Przepiórki . Akademię  rozpoczęli uroczystym odśpiewaniem hymnu narodowego w ramach ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu”.   Poloneza dostojnie odtańczyli uczniowie klasy V a i b  przygotowani przez p. Katarzynę Biedrońską. Oprawa muzyczna,  wykonanie patriotycznych pieśni to zasługa szkolnego chóru, przygotowanego przez p. Michała Pastucha. O okolicznościową dekorację zadbali uczniowie z pomocą nauczycieli:  Krystyny Kozioł, Karoliny Góry.

Apel był nie tylko wspaniałą lekcją lokalnej historii, ale także okazją do przypomnienia, że wolność nie jest dana nam raz na zawsze, wciąż trzeba o nią dbać, zabiegać i strzec jej.

Dorota Bieniek-Przepiórka

11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości