Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich - akcja czytelnicza

Utworzono dnia 21.04.2023

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest co roku 23 kwietnia. Święto to zostało ustanowione w 1995 przez UNESCO. Jego celem jest promowanie czytelnictwa oraz poruszenie problematyki praw autorskich i ochrony własności intelektualnej. W tym roku Światową Stolicą Książki została mianowana Akra – stolica Ghany. To tam rozpocznie się, trwające cały rok święto książki.

Uczniowie Zespołu Szkół w Szczurowej włączyli się w akcję. Dzieci w dn. 21.04.2023 r. przyniosły do szkoły swoje ulubione książeczki, które czytały, wspólnie oglądały oraz pokazywały rówieśnikom. Ponadto na sztaludze znajdującej się obok szkolnej biblioteki, uczniowie mogli zapisać autorów i tytuły swoich ulubionych książek.

Na świetlicy szkolnej przeprowadzono zajęcia czytelnicze promujące czytanie w 3 językach: polskim, ukraińskim oraz angielskim. Przygotowała je p. Halina Seńczyk wraz z uczennicami kl. VII, które pochodzą z Ukrainy: Sofią i Iną. Dziewczynki przeczytały dwie bajki pt.: „Rekąwiczka” oraz „Koziołki” w wersji polskiej i ukraińskiej. Następnie p. Halina Seńczyk zaprezentowała wychowankom świetlicy bajkę o trzech kózkach w języku angielskim. Po jej przeczytaniu dzieci pod czujnym okiem nauczycielki angielskiego poznawały słownictwo tematycznie związane z wysłuchanym utworem oraz próbowały przetłumaczyć jego treść na język polski. Pani Halina szczegółowo wyjaśniała niezrozumiałe zdania i frazy. Zajęcia bardzo spodobały się uczniom chodzącym na świetlicę.

Ponadto dzieci uczęszczające na świetlicę miały możliwość oglądnięcia filmików związanych ze Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich. Rozmawiały na temat czytelnictwa oraz praw autorskich, wyjaśniały pojęcia związane z powstawaniem książek.

Mamy nadzieję, że akcja zachęci naszych uczniów do częstego sięgania po książki. Jak napisał znany pisarz Umberto Eco: „Kto czyta książki, żyje podwójnie”.

Marcelina Pajor

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich - akcja czytelnicza