Spotkania międzypokoleniowe służą tworzeniu więzi, wzmacnianiu ich oraz wymianie doświadczeń. Dzięki nim dzieci i młodzież mogą dowiedzieć się jak wyglądało dzieciństwo ich rodziców, czy dziadków. Dialog pokoleniowy jest istotny dla rozwoju każdej generacji. Pozwala zrozumieć różne zjawiska zarówno historyczne jak i społeczne, które zachodzą w społeczeństwie na przestrzeni wieków.
Uczniowie kl. I-III w dn. 17.05.2023 r. uczestniczyli w spotkaniu z seniorami z Klubu Seniora prowadzonego przez p. Stanisławę Klisiewicz. Zaproszeni goście odpowiadali na pytania dzieci dotyczące czytelnictwa. Pytali m in.: o ulubionych bohaterów, rodzaje książek oraz autorów. Dziadkowie i babcie chętnie na nie odpowiadali. Następnie czytali fragmenty opowiadań dla dzieci pt.: Cukierku ty łobuzie! oraz Co słychać Cukierku?. Pozycje te zostały zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Dzieci odpowiadały na pytania związane z tekstem, rozpoznawały ilustracje z przeczytanych lektur oraz zagadki czytelnicze. Młodzież dowiedziała się, kiedy dziadkowie i babcie nauczyli się czytać, jakie książki czytali im rodzice. Poznali też zabawy z ich dzieciństwa.
Spotkanie pozwoliło naszym wychowankom zrozumieć znaczenie czytania w życiu poprzednich pokoleń, poznać ulubione wiersze Brzechwy i Tuwima oraz książki z dzieciństwa. Międzypokoleniowa wymiana doświadczeń czytelniczych jest ważna, jak również konieczna, żeby uświadomić młodemu pokoleniu jego znaczenie w życiu każdego człowieka.
Dziękujemy p. Dyrektor Joannie Ozorce-Krawczyk i wychowawcom kl. I-III paniom: Iwonie Czesak, Stanisławie Bernady, Bożenie Łuciów, Renacie Caban, Dorocie Gargul i Elżbiecie Grzesik-Oleksyk za pomoc w przygotowaniu spotkania oraz p. Stanisławie Klisiewicz wraz z pozostałymi członkami Klubu Seniora ze Szczurowej, którzy poświęcili nam swój czas.
Marcelina Pajor