Projekt edukacyjny "ABC dobrego wychowania"

Utworzono dnia 27.04.2023

„Grzeczność nie jest nauką łatwą ani małą”

Adam Mickiewicz

W roku szkolnym 2022/2023 uczniowie Zespołu Szkół w Szczurowej przystąpili do realizacji projektu edukacyjnego pt. „ABC dobrego wychowania”. Temat ten został wybrany w ramach propagowania w naszej szkole zasad dobrego zachowania, poszerzenia wiedzy uczniów na temat zwyczajów i form towarzyskich, zwrotów grzecznościowych, kształtowania zmiany postaw i zachowań zgodnie z powszechnie obowiązującymi zasadami fair play.

W akcję chętnie zaangażowali się uczniowie klasy V a, którzy 25 kwietnia 2023 r. zaprezentowali młodszym kolegom z Oddziału Przedszkolnego inscenizację wiersza Jana Brzechwy pt. „Kwoka”. W przedstawieniu uczniowie wyrecytowali kilka wierszy na temat dobrych manier. Wyjaśnione zostały takie pojęcia jak: bon ton, savoir-vivre czy etykieta. Przypomniane zostały słowa, które są podstawą grzeczności tj. „Dzień dobry”, „Do widzenia”, „Proszę”, „Dziękuję”, „Przepraszam”. Również przedstawiona scenka pt. „Dzień życzliwości w szkole” nawiązywała do miłych i grzecznych zachowań wobec siebie oraz do  bezinteresownego pomagania innym.

Głównym celem projektu było uświadomienie uczniom, że naukę norm towarzyskich  rozpoczynamy od stosowania podstawowych, bardzo ważnych zasad obowiązujących we wszystkich kontaktach międzyludzkich. Zasady te to: uprzejmość, punktualność, uśmiech, życzliwość, dyskrecja, prawdomówność, uczciwość i kultura słowa. Dodatkowo w ramach akcji, nasi uczniowie przygotowali tematyczne plakaty informacyjne.

Dzieci zostały nagrodzone za aktywną i właściwą postawę na zajęciach poradnikiem „Bliżej książki bliżej siebie”, wydanego w ramach projektu „Najmłodsi Małopolanie lubią czytanie”, realizowanego przez Urząd Marszałkowski w Krakowie. Książka zawiera m.in.: bajki dla dzieci, ćwiczenia do pracy nad sobą oraz porady specjalistów.

Wszyscy miło i sympatycznie spędzili czas oraz udowodnili, że są ambitni i dobrze wychowani. Zachęcamy wszystkich uczniów do pogłębiania swojej wiedzy na temat kulturalnego zachowania się na co dzień i od święta.

Marzena Borowiec

Projekt edukacyjny "ABC dobrego wychowania"

Utworzono dnia 27.04.2023, 19:46