W ostatnich miesiącach uczniowie klas 1 otrzymali wyjątkowe listy, zgłosiła się do nich Biedronka potrzebująca pomocy a oni pełni dobroci i chęci zaczęli z nią korespondować i pomagać…
Tak po krótce można opisać cykl zajęć warsztatowych przeprowadzonych wśród uczniów klas 1 naszej szkoły. Każda z klas otrzymała list z opisem historii małej biedronki i problemem do rozwiązania. Po wspólnym przeanalizowaniu sytuacji napisaliśmy odpowiedź z niecierpliwością oczekując kolejnych wiadomości od maleńkiej znajomej. Tym samym wprowadziliśmy nową metodę pracy wychowawczej z uczniami, metodę storyline pozwalającą na twórcze rozwiązywanie problemu, cały czas podążając za uczniem. To dzieci modelowały przebieg całej historii i to one jednocześnie zaznajamiały się z wartościami, dobrem, pomocą szacunkiem i tolerancją. Z niecierpliwością oczekiwały kolejnego listu i możliwości działania. Aby nieco urozmaicić jeszcze zajęcia uczniowie zanim otrzymali list musieli go odnaleźć, co dodatkowo sprawiało im fantastyczną frajdę. Dziś już wiemy jak potoczyły się losy ich nowej koleżanki Biedronki, a uczestnicy warsztatów zrozumieli, że należy szanować każdą osobę mimo że czasem jest słabsza lub coś jej nie wychodzi. Pierwszoklasiści wiedzą już też, że każdemu należy się nowa szansa i uznanie bo sami nigdy nie wiemy czy pomoc tej drugiej osoby nie będzie dla nas bezcenna. Nasi uczniowie wiedzą również, iż od teraz sami mogą liczyć na pomoc Biedronki, napisać list, przekazać go Wychowawcy lub Pedagogowi szkolnemu a sprawa na pewno się rozwiąże. Co ciekawe uczniowie mimo zakończonych zajęć nadal wspominają małą Biedronkę niektórzy przygotowali dla niej wakacyjne kartki.
Na zakończenie pierwszoklasiści przygotowali drzewka życzliwości wprost z biedronkowego lasu, efekty ich pracy można podziwiać poniżej. (drzewa udostępnione przez Trening Umiejętności Społecznych i Emocjonalnych - Kraków)
Warsztaty zostały przeprowadzone przez pedagoga szkolnego.
Kinga Gurak-Gicala