Troje uczniów naszej szkoły wzięło udział w Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Popisz się talentem” organizowanym przez wydawnictwo Nowa Era w Warszawie.
Zadanie uczestników konkursu polegało na napisaniu relacji z podróży w przyszłość i próbie odpowiedzenia na pytania: Jak będzie wtedy wyglądał świat? Czy powstaną nowe, genialne wynalazki? Czy ludzie zamieszkają na obcych planetach? Czy nasza Ziemia będzie wciąż nadawać się do życia? Czy znajdziemy cudowne lekarstwo na choroby i staniemy się lepsi, mądrzejsi, bardziej troskliwi? A może wręcz przeciwnie?
W jury zasiedli miedzy innymi: Małgorzata Węgrzecka (Świerszczyk), Wojciech Widłak (pisarz), Rafał Witek (pisarz, przewodniczący jury). Na konkurs przysłano 4023 prace, wśród których znalazły się również opowiadania naszych uczniów: Doroty Budzioch (klasa. 4a), Bartłomieja Głąba (klasa 5a) oraz Karola Tracza (klasa 7b).
„Spojrzenie w przyszłość oczami dzieci to niesamowite doświadczenie. Chichotałam, wzruszałam się i smuciłam. Niektóre wizje skrzyły humorem, inne przedstawiały troskę o los planety, a jeszcze inne zawierały dystopijne obrazy świata dotkniętego bezrefleksyjną działalnością człowieka” – tak o pracach uczestników konkursu wypowiedziała się Małgorzata Węgrzecka – redaktor naczelna „|Świerszczyka”.
Dorota Budzioch wymyśliła opowiadanie, w którym przeniosła czytelników na Marsa, aby umożliwić im uczestnictwo w pokazie najnowszego modelu autopterów i zasmakowanie mingy, czyli kwaśnych, niebieskich owoców.
Bartłomiej Głąb przedstawił historię spotkania z niemiłym batifontem, niskim stworzonkiem przypominającym ducha, bardzo przebiegłym oraz niezwykle ciekawskim, pochodzącym z planety Weran.
Karol Tracz napisał opowiadanie, w którym przedstawił Szczurową w 2100 roku jako światowe centrum nowoczesnego budownictwa, do którego przyjeżdżają inżynierowie z całego świata, aby poznać tajemnice szybkiej i bezpiecznej budowy tysiącmetrowych wieżowców.
Cała trójka wykazała się niezwykłą pomysłowością, wspaniałym talentem pisarskim oraz dużą świadomością zagrożeń i wyzwań stojących przed ludzkością.
Nauczycielka języka polskiego
Małgorzata Tracz