Obchodzimy Światowy Dzień Ziemi 22 kwietnia

Utworzono dnia 23.04.2024

Światowy Dzień Ziemi to święto naszej planety, które w Polsce obchodzimy od 1990 roku. Celem podjętej w naszej szkole akcji było kształtowanie postaw proekologicznych, poznanie przez dzieci i młodzież niektórych problemów ekologicznych występujących w najbliższym środowisku,  kształtowanie współodpowiedzialności za stan najbliższego środowiska oraz wzbogacenie wiadomości o świecie przyrody.

Świętowanie Dnia Ziemi rozpoczęliśmy już wcześniej, poprzez włączenie się do projektu pt. „Edukacyjna Sieć Antysmogowa”. ESA to program informacyjny na rzecz czystego powietrza realizowany przez Państwowy Instytut Badawczy NASK we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym.

Samorząd Uczniowski Zespołu Szkół w Szczurowej wraz z wychowawcą klasy 8 panią Beatą Rosą włączył się w realizację projektu przez takie działania jak:

- Zorganizowanie prelekcji promujących recykling m.in. zbiórka zakrętek oraz przeprowadzenie warsztatów dla młodszych kolegów i koleżanek z oddziału przedszkolnego i klas 1-3 poświęconych właściwej segregacji śmieci.

-Udział w akcji „Sprzątanie świata”, zorganizowanie szkolnej akcji ekologicznej „Dbajmy o ziemię nie tylko w Dzień Ziemi”.

-Przygotowanie gazetek i wystawek o tematyce antysmogowej, promującej przyrodę na korytarzu szkolnym.

-Zorganizowanie szkolnej międzyklasowej akcji pt. ”Promuj przyrodę przez Eko-modę, której celem było wykonanie pracy plastycznej- koszulki promującej tematykę ochrony przyrody.

Każda klasa otrzymała bon, zwalniający jednorazowo z pisania kartkówki oraz kwiat w doniczce.

Wszystkie grupy wiekowe wykazały się kreatywnością i oryginalnością.  W tym dniu w szkole królował kolor zielony i niebieski, symbolizujący  wiosnę, naturę i ziemię.

Karolina Góra

Beata Rosa