W poniedziałek 03.06.2024 r. klasa 7a wzięła udział w lekcji muzealnej, która odbyła się na terenie Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach.
Głównym motywem zajęć było zapewnienie uczniom bezpośredniego obcowania z muzealiami lub miejscami o bogatej historii regionalnej, w tym poznawaniem ich przez pryzmat historii ludzkich, tutaj postaci Wincentego Witosa.
Wincenty Witos (1874–1945)
Urodzony w Wierzchosławicach trzykrotny premier II Rzeczpospolitej, przywódca ruchu ludowego, polityk skazany prawomocnym wyrokiem za działalność w organizacji opozycyjnej. Ubogi chłop z Galicji, który dzięki uporowi i ambicji stał się mężem stanu. Patriota – w czynach, a nie tylko w słowach. Człowiek nieprzeciętny i ponadprzeciętnie oddany Polsce. Rok 2024 został ogłoszony przez Sejm RP rokiem Witosa.
Muzeum, które zostało poświęcone przywódcy ruchu ludowego składa się
z domu rodzinnego polityka, zwanego Starym Domem i gospodarstwa, zwanego Nową Zagrodą. Podczas zwiedzania obiektów uczniowie mogli przenieść się
w czasy przełomu XIX i XX wieku. Dowiedzieli się jak żył, jak pracował Wincenty Witos, obejrzeli różne przedmioty codziennego użytku z tamtego okresu np. żarna, stare piece do wypiekania chleba, naczynia, a także kosy, sierpy, pługi, brony używane na roli.
Po zwiedzaniu muzeum uczniowie klasy 7a wraz z panią Karoliną Góra i panią Marceliną Pajor udali się na wspólne pieczenie kiełbasek przy ognisku do pobliskiego miejsca wyznaczonego przy lesie, a także odbyli spacer po ścieżce edukacyjno-przyrodniczej „Lasy Dąbrowa Tarnowska”. Na trasie ścieżki znajdują się tablice edukacyjne z których można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy
o bogactwie roślin i zwierząt zamieszkujących las.
Był także czas na wspólne gry i zabawy integracyjne: gra w dwa ognie, przeciąganie liny, badminton, mecz piłki nożnej.
Karolina Góra