Uczniowie klasy VI b uczestniczyli 30.09.2022 r. w niezwykłej lekcji języka polskiego. Mieli możliwość wykorzystania w nauczaniu okulary VR, które zostały zakupione przez szkołę w ramach rządowego programu „Laboratoria Przyszłości”.
Celem inicjatywy Ministerstwa Edukacji i Nauki było wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka) i stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą sprzyjać odkrywaniu talentów i rozwijaniu zainteresowań.
Okulary VR to bardziej rozbudowane gogle, wyposażone w sensory, które we współpracy z oprogramowaniem i sprzętem komputerowym dają iluzję przeniesienia do wirtualnego świata, w zupełnie inny wymiar: można w nich obejrzeć wizualizacje miejsc w trybie 360°, trójwymiarowe modele i różne złożone struktury; można je przybliżać, oddalać, obracać. Zaprojektowany w ten sposób system okularów VR pozwala zaangażować uczniów w pasjonujące i twórcze nauczanie.
Wykorzystano możliwości, jakie dają okulary VR, na lekcji języka polskiego na temat: „Nie mijam…” – z okularami VR staję się poetą”. Celem lekcji była analiza i interpretacja wiersza Czesława Janczarskiego „Nie mijam”, nazywanie środków artystycznych w tekście literackim i tworzenie własnych (głównie epitetów i porównań) do obrazów widzianych przy użyciu okularów VR. Nauczyciel kierował pracą uczniów, wysyłając im wybrane modele i zdjęcia, o których była mowa w wierszu (m.in. kot, motyl, ptak, samolot).
Lekcja minęła bardzo szybko, szybciej niż zwykle, a uczniowie czekają niecierpliwie na następne takie zajęcia.
Oczywiście, część lekcji przeznaczono na wprowadzenie do pracy z okularami, na zabawę z nimi (większość nie pracowała jeszcze z okularami VR) – uczniowie obejrzeli Dubaj, Koloseum i co ich najbardziej podekscytowało… pływającego rekina.
Lucyna Gut