W ramach Projektu pn. Małopolska Tarcza antykryzysowa – pakiet Edukacyjny II, GRANT 3 uczniowie naszej szkoły mają możliwość uczestniczenia w dodatkowych zajęciach pozalekcyjnych.
Od stycznia 2023 roku w naszej szkole działa kółko teatralne, prowadzone przez p. Stanisławę Bernady. Każdy uczeń, posiadający predyspozycje teatralne, recytatorskie oraz przejawiający zainteresowania taką formą spędzania czasu wolnego, mógł zapisać się na zajęcia. Oferta zajęć skierowana była m.in. do uczniów klas I – III. Podczas zapisów okazało się, że zgłosiła się zbyt duża ilość dzieci i zasady naboru musiały ulec weryfikacji. Ostatecznie na zajęcia zostało zapisanych 15 uczniów. Zajęcia odbywają się cyklicznie dwa razy w tygodniu: w poniedziałki i w środy.
Podczas spotkań teatralnych uczniowie mają możliwość rozwijania komunikacji interpersonalnej, poznawania i określania swoich emocji, świadomego operowania swoim głosem i ciałem, odgrywania różnych ról i wzbogacania indywidualnego warsztatu interpretacyjnego.
Nabyte umiejętności uczniowie prezentowali początkowo tylko na zajęciach podczas scenek dramowych przygotowanych lub improwizowanych, recytacji wierszy lub etiud pantomimicznych.
Pierwszym przygotowanym przedstawieniem, dającym możliwość zaprezentowania się na forum szkoły, było przedstawienie pt. ”Witajcie w naszej bajce”. Dzieci wcieliły się w słynnych bohaterów wierszy Jana Brzechwy, Pana Kleksa oraz Kota w butach. Nasz spektakl graliśmy na dużej sali, w obecności zaproszonych gości: p. Dyrektor Joanny Ozorki-Krawczyk, p. Bożeny Łuciów, p. Doroty Gargul, p. Iwony Czesak, p. Renaty Caban, p. Elżbiety Grzesik- Oleksy, p. Beaty Czachurskiej- Hełpy, p. Marceliny Pajor oraz uczniów z klas I-III. Wcześniej grupa teatralna wraz z opiekunem pracowała nad rekwizytami, sylwetami, kostiumami i dekoracją. Materiały plastyczne, niezbędne do realizacji zajęć, zostały zakupione w ramach grantu. Wspólnie dobieraliśmy podkład muzyczny i opracowywaliśmy ilustracje ruchowe do wybranych piosenek.
Możliwość zaprezentowania się na „prawdziwej” scenie była dla dzieci dużym przeżyciem. Mimo stresu chęć występowania na scenie, rozwijania swoich umiejętności, brania udziału w kolejnych przedstawieniach, stała się dla większości uczestników koła teatralnego priorytetem.
Wychowankowie zdobyli poczucie własnej wartości, nabyli swobody i otwartości w kontaktach z innymi osobami. Wspólnie spędzony czas był doskonałą nauką tolerancji i otwarcia się na drugiego człowieka.
Dziękuję rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie strojów.
Stanisława Bernady