Janko Muzykant - chłopiec, który miał marzenia - projekt czytelniczy w kl. V a

Utworzono dnia 01.03.2023

Głównym celem projektu czytelniczego w klasie Va było zachęcenie uczniów do częstego sięgania po wartościowe dzieła literatury polskiej. Uczniowie musieli wykazać się znajomością noweli pozytywistycznej „Janko Muzykant”, a także wiedzą na temat biografii Henryka Sienkiewicza. Lektura została omówiona w taki sposób, by stała się ona bliska dzieciom, zaangażowała ich emocje, a lekcje, przez swoją nietypowość, budziły naturalną ciekawość i potrzebę aktywnego udziału.

Warsztaty przebiegły w trzech etapach. Etap pierwszy polegał na rozwiązaniu testu czytelniczego, składającego się z 15 pytań. W drugim etapie uczniowie mieli za zadanie odkodowanie diagramu, rozwiązanie krzyżówki i wyjaśnienie powstałego hasła. Zagadnienia dotyczyły przyrody, która pełni bardzo ważną funkcję w noweli, jest światem dźwięków, którymi zachwyca się Janko. Kolejnym etapem było rozpoznanie polskich instrumentów wykorzystywanych przez muzyków ludowych. Marzeniem Janka była właśnie gra na skrzypcach, które zrobił sobie własnoręcznie z gonta i końskiego włosia.

Piątoklasiści wspaniale poradzili sobie ze wszystkimi zadaniami i wykazali się doskonałą oraz niezwykle szczegółową znajomością utworu Henryka Sienkiewicza. Uczniowie zaprezentowali swoje talenty, mocne strony oraz podzielili się z kolegami z klasy swoimi marzeniami na przyszłość. Chętnie wzięliby udział w kultowym programie „Va Banque”, aby jeszcze raz móc sprawdzić swoja wiedzę.

Marzena Borowiec

Janko Muzykant - chłopiec, który miał marzenia - projekt czytelniczy w kl. V a