Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Zespół Szkół w Szczurowej

BLISKIE SPOTKANIE Z HISTORIĄ REGIONALNĄ

Utworzono dnia 29.02.2024

W środę 28.02. 2024. na zaproszenie nauczyciela historii pani Karoliny Góra, naszą szkołę odwiedziła pani Zofia Solak, sołtys wsi Strzelce Wielkie.  W ramach innowacji pedagogicznej pt. „Gmina Szczurowa-wczoraj i dziś" realizowanej w klasie 7a i 6b pani Zofia przedstawiła uczniom historię miejscowości Strzelce Wielkie, a także związane z nią różne ciekawostki, poparte przez kilkanaście cennych źródeł historycznych takich jak: stare zdjęcia i dokumenty. Uczniowie mogli obejrzeć np. książeczkę wojskową z roku 1877, należącą do dziadka pani sołtys, czy akty nadania ziemi z tej miejscowości z roku 1902 i z 1936.Stare dokumenty stanowią cenne źródło wiedzy na temat czasów nam już odległych oraz ludzi je zamieszkujących.

Oto kilka najważniejszych informacji z dziejów wsi.

Na szczególną uwagę zasługuje najstarsza w gminie wieś Strzelce Wielkie powstała w XI w. Z czasów świetności Strzelec Wielkich zachował się do dzisiaj szlachecki dwór z XIX w., obecnie siedziba Koła Łowieckiego „Nadwiślan”, należący wówczas do znanego polskiego rodu Ossolińskich. Niezwykle cenną historycznie jest zabytkowa budowla sakralna znajdująca się na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej – kościół pod wezwaniem św. Sebastiana (1784-1785); orientowany, drewniany, konstrukcji zrębowej, oszalowany. Kościół jednonawowy, z węższym od nawy prezbiterium, zamkniętym ścianą prostą. Wnętrze nakryte pozornymi sklepieniami kolebkowymi. Przy nowszej części nawy kruchta. Wyposażenie głównie późnobarokowe i rokokowe z XVIII wieku. Ołtarz główny późnobarokowy, z XVIII wieku z obrazem Pojmanie Św. Sebastiana, z XVIII wieku. Na zasłonie obraz Matki Boskiej Szkaplerznej, barokowy z XVII wieku.
 W rokokowych ołtarzach bocznych obrazy: Św. Józef, (XVIII i XIX w). i Serce Jezusa z 1953 roku, malowany przez A. Chyłę. Ambona z XVIII wieku. Kamienna rokokowa chrzcielnica z XVIII wieku. Przy kościele drewniana izbicowa dzwonnica (XVIII-XIX w.) konstrukcji słupowej, oszalowana, z blaszanym daszkiem namiotowym. Legenda głosi, iż utworzenie parafii i budowa kościoła było związane z historią dziedzica Andrzeja Gawrońskiego, który to w czasie srogiej zimy, przeprawiając się saniami na drugi brzeg Wisły wpadł
w przerębel do lodowatej, rwącej rzeki. Tonąc przyrzekł, że jeśli ujdzie cało, wybuduje kościół. Świątynia, powstała w tak niezwykłych okolicznościach, istnieje do dzisiaj. Obok niej znajduje się piękne, nowo wybudowane sanktuarium Matki Boskiej Szkaplerznej.

Zachęcamy wszystkich uczniów Zespołu Szkół w Szczurowej do odwiedzenia miejscowości i zapoznania się z jej bogatą  historią i cennymi zabytkami.

Serdecznie dziękujemy pani Zofii Solak za wizytę w naszej szkole.

 Karolina Góra

BLISKIE SPOTKANIE Z HISTORIĄ REGIONALNĄ

Utworzono dnia 29.02.2024, 11:32

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Listopad 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Imieniny:

Biuletyn Informacji Publicznej  grafika dekoracyjna logotyp Biuletynu Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej  grafika dekoracyjna logotyp Biuletynu Informacji Publicznej

Logotyp elektronicznej skrzynki podawczej EPUAP

Logotyp elektronicznej skrzynki podawczej EPUAP

 

Latoratoria Przyszłości logotyp programu Laboratoria Przyszłości

Latoratoria Przyszłości logotyp programu Laboratoria Przyszłości

Dostępna Szkoła logotyp projektu Dostępna Szkoła

Dostępna Szkoła logotyp projektu Dostępna Szkoła

Logotyp konkursu Klasa z Drewna

Logotyp projektu Klasa z Drewna