W środę 28.02. 2024. na zaproszenie nauczyciela historii pani Karoliny Góra, naszą szkołę odwiedziła pani Zofia Solak, sołtys wsi Strzelce Wielkie. W ramach innowacji pedagogicznej pt. „Gmina Szczurowa-wczoraj i dziś" realizowanej w klasie 7a i 6b pani Zofia przedstawiła uczniom historię miejscowości Strzelce Wielkie, a także związane z nią różne ciekawostki, poparte przez kilkanaście cennych źródeł historycznych takich jak: stare zdjęcia i dokumenty. Uczniowie mogli obejrzeć np. książeczkę wojskową z roku 1877, należącą do dziadka pani sołtys, czy akty nadania ziemi z tej miejscowości z roku 1902 i z 1936.Stare dokumenty stanowią cenne źródło wiedzy na temat czasów nam już odległych oraz ludzi je zamieszkujących.
Oto kilka najważniejszych informacji z dziejów wsi.
Na szczególną uwagę zasługuje najstarsza w gminie wieś Strzelce Wielkie powstała w XI w. Z czasów świetności Strzelec Wielkich zachował się do dzisiaj szlachecki dwór z XIX w., obecnie siedziba Koła Łowieckiego „Nadwiślan”, należący wówczas do znanego polskiego rodu Ossolińskich. Niezwykle cenną historycznie jest zabytkowa budowla sakralna znajdująca się na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej – kościół pod wezwaniem św. Sebastiana (1784-1785); orientowany, drewniany, konstrukcji zrębowej, oszalowany. Kościół jednonawowy, z węższym od nawy prezbiterium, zamkniętym ścianą prostą. Wnętrze nakryte pozornymi sklepieniami kolebkowymi. Przy nowszej części nawy kruchta. Wyposażenie głównie późnobarokowe i rokokowe z XVIII wieku. Ołtarz główny późnobarokowy, z XVIII wieku z obrazem Pojmanie Św. Sebastiana, z XVIII wieku. Na zasłonie obraz Matki Boskiej Szkaplerznej, barokowy z XVII wieku.
W rokokowych ołtarzach bocznych obrazy: Św. Józef, (XVIII i XIX w). i Serce Jezusa z 1953 roku, malowany przez A. Chyłę. Ambona z XVIII wieku. Kamienna rokokowa chrzcielnica z XVIII wieku. Przy kościele drewniana izbicowa dzwonnica (XVIII-XIX w.) konstrukcji słupowej, oszalowana, z blaszanym daszkiem namiotowym. Legenda głosi, iż utworzenie parafii i budowa kościoła było związane z historią dziedzica Andrzeja Gawrońskiego, który to w czasie srogiej zimy, przeprawiając się saniami na drugi brzeg Wisły wpadł
w przerębel do lodowatej, rwącej rzeki. Tonąc przyrzekł, że jeśli ujdzie cało, wybuduje kościół. Świątynia, powstała w tak niezwykłych okolicznościach, istnieje do dzisiaj. Obok niej znajduje się piękne, nowo wybudowane sanktuarium Matki Boskiej Szkaplerznej.
Zachęcamy wszystkich uczniów Zespołu Szkół w Szczurowej do odwiedzenia miejscowości i zapoznania się z jej bogatą historią i cennymi zabytkami.
Serdecznie dziękujemy pani Zofii Solak za wizytę w naszej szkole.
Karolina Góra