Największą zakonspirowaną organizacją niepodległościową po II wojnie światowej było Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość”, które powstało 2 września 1945 r. Jego pierwszym prezesem był płk Rzepecki. Jak szacują historycy, przez szeregi „WiN” przeszło ok. 30 tys. działaczy i żołnierzy. Łącznie, przez ponad pięć lat działalności, funkcjonowały cztery zarządy główne organizacji. Zrzeszenie stało się najważniejszym celem do zwalczenia dla komunistycznych służb bezpieczeństwa.
„Żołnierze Wyklęci”(Niezłomni) to przede wszystkim ludzie kontynuujący walkę o niepodległość Polski, którzy zaczynali ją toczyć bardzo często na początku II wojny światowej.
Ostatnim bohaterem antykomunistycznego podziemia był Józef Franczak ps. „Laluś”, żołnierz armii Wojska Polskiego, który został zamordowany przez służby bezpieczeństwa 21 października 1963 r.
Temat Żołnierzy Wyklętych, nazywanych także niezłomnymi, stał się szerzej znany dopiero na początku lat 90-tych XX wieku, w dużej mierze dzięki wystawie „Żołnierze Wyklęci – antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 r.”, przygotowanej w 1993 r. przez Ligę Republikańską na Uniwersytecie Warszawskim.
3 lutego 2011 roku Sejm RP uchwalił ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Aby uczcić ostatniego członka podziemia antykomunistycznego zorganizowaliśmy w naszej szkole międzyklasowy bieg „pamięci żołnierzy wyklętych” na hali sportowej, składający się z dystansu prawie 1963 metrów.
Na zakończenie społeczność szkolna odśpiewała hymn narodowy, upamiętniając w ten sposób poległych bohaterów.
Karolina Góra