„Absolwenci Ósmoklasistom– wsparcie edukacyjno - zawodoznawcze”

Utworzono dnia 10.06.2021

Jak co roku ósmoklasiści stają przed wyborem szkoły, każdy rodzic, nauczyciel lub inna bliska osoba stara się za wszelką cenę pomóc w podjęciu trafnej decyzji edukacyjno – zawodowej. Nierzadko jednak słowa, porady czy wskazówki z ich strony nie  trafiają do uczniów i nie są brane pod uwagę jako główne wskaźniki przy wyborze szkoły czy zawodu. Często zdarza się, że nie są traktowane poważnie i w pełni respektowane, uczniowie bowiem bardziej zwracają uwagę na to co mówią do nich rówieśnicy, jakie opinie i uwagi przekazują. To słowa starszych koleżanek i kolegów uznawane są za cenne i wiarygodne. Analizując ich sytuacje i podejście do sprawy oraz potrzebę zdobywania informacji przeprowadzono w szkole innowację pedagogiczną pt. Absolwenci Ósmoklasistom– wsparcie edukacyjno - zawodoznawcze”. W ramach której zorganizowane zostało spotkanie dla uczniów obydwu klas ósmych z ubiegłoroczną absolwentką naszej szkoły Julią Pikoń. W związku z nieobecnością uczniów w szkole przeprowadzono  je poprzez Google Meet. W trakcie spotkania Julia opowiadała młodszym kolegom i koleżankom o własnych doświadczeniach związanych z przygotowywaniem się o egzaminu ósmoklasisty, stresem z tym związanym, wspominała również o rekrutacji do szkół ponadpodstawowych oraz zaklimatyzowaniu się w nowej szkole i internacie. Zawracała uwagę na błędy jakie popełniła i przestrzegała przed nimi, wspominała o swoich sukcesach i porażkach, o nowych szansach ale i trudnościach jakie się pojawiły i wynikały z nowego etapu w jej życiu. Ósmoklasiści słuchali z zaangażowaniem, mogli również zadawać Julii dodatkowe pytania, prosić o wyjaśnienie niewiadomych kwestii. Ponadto zaprezentowano także uczniom przygotowaną przez pedagoga szkolnego prezentację dotyczącą rekrutacji, wyników badań przeprowadzonych na terenie powiatów brzeskiego, bocheńskiego, tarnowskiego, miasta Tarnowa i nowosądeckiego na temat wyborów edukacyjnych ósmoklasistów. Wskazano również terminy i harmonogram rekrutacji, zwrócono uwagę na realizacje praktyk zawodowych i inne ważne kwestie związane z procesem rekrutacyjnym. Po spotkaniu przeprowadzono anonimową ankietę wśród uczniów aby dowiedzieć się czegoś więcej na temat ich wrażeń, spostrzeżeń po spotkaniu, uzyskane wyniki świadczą o tym, iż taka forma zdobywania wiedzy  i informacji bardzo odpowiada uczniom, jak sami piszą w wypowiedziach w końcu ktoś opowiedział im o własnych doświadczeniach, przekazał informacje prawdziwe i istotne z ich punktu widzenia, ktoś kogo znają i z czyjej wiedzy mogą czerpać a nie obca osoba z którą nie mieli wcześniej styczności. Jak sami wspominali z tego spotkania wynieśli wiele więcej niż z dotychczasowych rozmów z bliskimi czy samodzielnego zdobywania informacji, tym samym uporządkowało ono ich wiedzę i rozjaśniło wiele niezrozumiałych kwestii.

Mamy nadzieję, że nasza młodzież dzięki takim inicjatywom nie tylko będzie podejmować trafniejsze decyzje edukacyjno – zawodowe ale również będzie angażować się w życie szkoły także po opuszczeniu jej murów. Julii Pikoń dziękujemy za uczestnictwo w spotkaniu, cenne wskazówki i zaangażowanie.

Kinga Gurak-Gicala

Lista wydarzeń w miesiącu Marzec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.